Ta strona używa mechanizmu ciasteczek (cookie). Więcej informacji znajdziesz w polityce cookies. OK, rozumiem

Porzeczki:


W zależności od przebiegu regionu Polski, zagrożenie szarą pleśnią jest różne. W rejonie lubelskim wciąż utrzymuje się duża presja. Sygnalizacja wskazuje nawet 59% zagrożenie. Odmiennie natomiast sytuacja wygląda w Polsce centralnej, gdzie warunki pogodowe nie sprzyjają rozwojowi choroby, a model chorobowy wskazuje zaledwie 10% zagrożenia.

Na liściach porzeczki można zaobserwować liczne jaja i młode stadia przędziorka chmielowca. Niestety, ekspansji szkodnika sprzyjają wysokie temperatury. Po lustracji plantacji (próg zagrożenia to średnio 3 formy ruchome przędziorka na l liściu z 200 losowo wybranych liści) należy rozważyć wykonanie zabiegu zwalczającego, stosując np. Envidor 240 SC. Preparat ograniczy także populację wielkopąkowca porzeczkowego.

 

Zabieg z użyciem Calypso 480 SC, wykonany 3 tygodnie po kwitnieniu i powtórzony następnie po 2-3 tygodniach w okresie intensywnego lotu motyli zabezpieczy nasza uprawę przed przeziernikiem porzeczkowcem. Jego pierwsze osobniki odłowiły się już bowiem w pułapkach feromonowych. W najbliższych dniach można się spodziewać masowego wylotu tego szkodnika. Progiem zagrożenia dla szkodnika jest 15 odłowionych motyli w pułapce. Zawieszone pułapki w ilości 1-2 sztuki na 2-3 hektary plantacji należy kontrolować co 3-4 dni, co pozwoli nam na monitoring i ewentualne stwierdzenie obecności agrofaga na plantacji. Tylko na podstawie monitoringu możemy dość precyzyjnie określić termin zwalczania szkodnika. Preparat Calypso 480 SC zwalczy również młode gąsienice zwójki różóweczki i mszyce. Przypominam, że Calypso 480 SC w roślinie działała układowo, zwalczając szkodnika kontaktowo i żołądkowo.

 

Fot. 1 Mszyca na odmianie Rondom

 

  

 

Na plantacjach rozpoczyna się intensywny wzrost chwastów. Zabieg glyfosatem wskazane jest wykonać jak najszybciej, by chwasty nie stanowiły konkurencji dla rośliny uprawnej. Zwracam jednak uwagę, że w przypadku stosowania glifosatu, wskazane jest używanie belki z osłonami.

 

 

Malina:

 

Na plantacjach odmian letnich, podczas kwitnienia należy kontynuować ochronę przed szarą pleśnią. Na ten moment spada zagrożenie infekcjami ze strony Botrytis cinerea. W tych warunkach można zatem wykonać zabieg preparatem o działaniu zapobiegawczym.

 

Należy mieć na uwadze także ochronę przeciwko zamieraniu pędów maliny, powodowanemu przez kompleks grzybów: Didymella applanata, Botrytis cinerea, Leptosphaeria coniothyrium, Elsinoë veneta i wykonywać zabiegi co 10-14 dni. Na odmianie ‘Glen Ample’ znajdującej się przed kwitnieniem można wykonać drugi zabieg stosując Zato 50 WG.

 

Na plantacjach niektórych odmian jesiennych oraz na odmianach letnich można zaobserwować coraz więcej obiawów rdzy maliny. Należy przeprowadzać lustracje plantacji zwracając uwagę na dolne liście przy gruncie. Po zauważeniu pierwszych objawów na górnej stronie blaszki liściowej wykonać zabieg Zato 50 WG (0,2 kg/ha) dwukrotnie co 7-10 dni. Program można uzupełnić o zabiegi nawozami siarkowymi w stężeniu 0,3%.

 

Od połowy maja w pułapkach feromonowych obserwuje się odławianie samców pryszczarka namaliniaka łodygowego. Na odmianach letnich na których znajdują się młode odrosty korzeniowe oraz na plantacjach odmian jesiennych należy wykonać zabieg owadobójczy i następnie powtórzyć go po 7-10 dniach. Zabiegi zwalczające kwieciaka i kistnika wykonywane w tym czasie będą zwalczały także i tego szkodnika.

 

Plantacje odmiany Glen Ample bardzo powoli regenerują uszkodzenia pąków kwiatowych po zimie 2014/2015. Warto na tych plantacjach kontynuować zabiegi preparatami biostymulującymi.

 

Na plantacjach odmian Polka oraz Laszka można spotkać się z coraz bardziej nasilające się objawy zawirusowania. Jeśli są to młode plantacje i pojedyncze rośliny należy je usunąć z plantacji oraz zwrócić uwagę na zwalczanie kolonii mszyc. Przypominam, że mszyce są wektorami chorób wirusowych.

 

Truskawka:

 

Na plantacjach w pełni kwitnienia lub kończących kwitnienie należy kontynuować ochronę przed szarą pleśnią. W tej chwili spada zagrożenie infekcjami Botrytis cinerea. Jeżeli z powodu wcześniejszych opadów nie było możliwości wykonania zabiegów we wcześniejszych terminach, należy wykonać zabiegi preparatami interwencyjnymi np.: Luna Sensation 500 SC w dawce 0,8 l/ha.

 

 

 

Fot.1. Honeoye spod włókniny – początki pleśnienia dn. 27.05.2015

 

W dalszym ciągu spotyka się objawy mączniaka prawdziwy truskawki na odmianach wrażliwych jak Honeoye. Ponadto na chwilę obecną, według symulacji modelu chorobowego wzrosło zagrożenie tym patogenem.

 

 

 

Wykres 1. Gwałtowny wzrost zagrozenia mączniakiem truskawki.

 

 

 

Fot.2 Odmiana Matis – mączniak dn. 27.05.2015

 

Fungicyd Luna Sensation 500 SC w dawce 0,8 l/ha zwalcza w uprawie truskawki szereg patogenów. Dotyczy to zarówno szarej pleśni jak i antraknozy, mączniaka, białej plamistości liści truskawki i ograniczania skórzastej zgnilizny. Pod koniec kwitnienia na plantacjach można także stwierdzić obecność kwieciaka malinowca. Widać oznaki jego żerowania na liściach oraz podcięte kwiatostany. Należy zwrócić uwagę na tego szkodnika na późniejszych odmianach i w razie konieczności wykonać kolejny zabieg. Próg zagrożenia wynosi 2 chrząszcze na 200 kwiatostanów. Zabieg z użyciem prepararu Decis Mega 50 EW w dawce 0,25 l/ha wykonywać wyłącznie po oblocie pszczół w temperaturze poniżej 20°C.

 

Komunikaty dotyczące porzeczek przygotowywane są we współpracy z Krajowym Stowarzyszeniem Producentów Czarnej Porzeczki.

 

Tomasz Gasparski - Bayer CropScience

03-06-2015 admin
 
 
 

Polub nas na Facebooku

 

Dodaj komentarz

Najnowsze informacje

 Zdrowe jabłka z każdej chłodni
Polskie sadownictwo to nie tylko ...

Pomoc dla rolników, tórzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywioło...

Rozpoczęła się wypłata zaliczek na poczet płatności bezpośrednic...

UOKiK bada sprawę zaniżania cen jabłek
- Mieliśmy sygnały, że coś dzieje...

Jabłek nie zabraknie, ale będą droższe niż w ubiegłym sezonie

Stabilizacja po rosyjskim embargo, nowe możliwości eksportu

Nowe przepisy mają ułatwić zatrudnianie cudzoziemców

Początek sezonu malinowego
Kończą się dostawy truskawek z gł...

Szacowanie strat spowodowanych przymrozkami będzie łatwiejsze

Komunikat jagodowy z dnia 12 kwietnia 2017 roku
Nowa rejestracja - LUNA EXPERIE...

U progu sezonu – praca w rolnictwie
Pod takim tytułem odbyła się dziś...

Komunikat sadowniczy z dnia 14 marca 2017 roku
Najgroźniejszą i najtrudniejszą d...

Spółdzielnie rolników – rząd przyjął projekt ustawy

Pieniądze na wdrażanie innowacji w sektorze rolnym
„Współpraca” to działanie w ramac...

Truskawki, maliny i porzeczki pod lupą naukowców
Truskawki, maliny i czarna porzec...

Katalog gospodarstw i firm

SZKÓŁKA TRUSKAWEK E.K Konarzewscy
Kwalifikowana SZKÓŁKA TRUSKAWEK E.K Konarzewscy oferuje SADZONKI TRUSKAWEK różnych odmian. W naszej ofercie znajdziecie Państwo takie odmiany jak: HONEOYE, ELSANTA, SENGA-SENGANA, DUKAT, POLKA i inne... Nasze sadzonki pochodzą z plantacji matecznych i są...
Szczegóły firmy
Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy SA
Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy SA
Szczegóły firmy