Ta strona używa mechanizmu ciasteczek (cookie). Więcej informacji znajdziesz w polityce cookies. OK, rozumiem
Komunikat sadowniczy z dnia 14 marca 2017 roku

Najgroźniejszą i najtrudniejszą do zwalczenia chorobą w uprawach brzoskwini i moreli jest kędzierzawość liści brzoskwini, której sprawca – grzyb Taphrina deformans zimuje na powierzchni pędów.

Na przedwiośniu, kiedy temperatura powietrze przekracza 10 stopni C rozpoczyna się proces nabrzmiewania pąków brzoskwiń, co powoduje rozchylanie okrywających ich łusek. Pierwszy zabieg w nowym sezonie, jeszcze przed ukazaniem się zielonej tkanki, należy wykonać po kilku dniach takiego ocieplenia). Efektem pominięcia zabiegu w tym okresie mogą być objawy chorobowe przedstawione na zdjęciach poniżej:

 

 • Na przedwiośniu, kiedy temperatura powietrze przekracza 10 stopni C rozpoczyna się proces nabrzmiewania pąków brzoskwiń, co powoduje rozchylanie okrywających ich łusek. Pierwszy zabieg w nowym sezonie, jeszcze przed ukazaniem się zielonej tkanki, należy wykonać po kilku dniach takiego ocieplenia). Efektem pominięcia zabiegu w tym okresie mogą być objawy chorobowe przedstawione na zdjęciach poniżej:

                

 • W okresie zimowych ociepleń można zastosować produkty oparte na miedzi, mające za zadanie chronić miejsca newralgiczne – szczeliny powstałe w czasie rozchylania łusek pąków.
 • W fazie pękania pąków i ukazywania się zielonej tkanki warto zastosować produkty zawierające tiuram (np. Pomarsol Forte 80 WG) lub dodynę.
 • Cechą szczególną produktów zawierających tiuram lub dodynę jest temperatura stosowania, wynoszące co najmniej 6 stopni C. Zabieg warto zatem wykonać w dzień pogodny, słoneczny, ciepły (>6 stopni C), pamiętając o możliwie dokładnym pokryciu drzew cieczą roboczą.
 • Zwalczanie kędzierzawości liści brzoskwini przed ruszeniem wegetacji jest absolutnym priorytetem biorąc pod uwagę brak jakichkolwiek produktów w asortymencie środków ochrony roślin, które mogłyby zostać użyte, gdy na drzewach widoczne są już poskręcane liście, pokryte szarawym nalotem grzyba.
 • Przypominam, że optymalny zakres temperatury, w którym dochodzi do kiełkowania zarodników grzyba Taphrina deformans oraz rozpoczęcia procesu infekcyjnego to przedział 10-21 stopni C.

 

Grusza – miodówka gruszowa plamista

 • Miodówka to szkodnik, który już od wielu lat stanowi największe zagrożenie w uprawie grusz w całej Europie. Duży wpływ miało na to przede wszystkim nadużywanie produktów należących do grupy pyretroidów oraz środków z grupy fosforoorganicznych. Stosowanie tych preparatów doprowadziło do wyselekcjonowania form odpornych miodówki oraz bardzo często do wyniszczenia organizmów pożytecznych, które skutecznie ograniczały populację szkodnika.
 • Zwalczanie miodówek powinno rozpocząć się już wczesną wiosną. Po kilku ciepłych, słonecznych dniach bez trudu można odnaleźć „wygrzewające się” na pędach i gałęziach osobniki dorosłe, co daje sygnał do rozpoczęcia ochrony

                  

 • Zadaniem pierwszych zabiegów jest ograniczanie ilości dorosłych osobników. W tym celu można stosować mieszanki zbiornikowe produktów opartych o oleje parafinowe oraz siarkę - tylko w okresie bezlistnym !!! Wczesną wiosną można zastosować również produkt z grupy pyretroidów (odsyłam do aktualnego Programu Ochrony Roślin Sadowniczych).
  Optymalne warunki do wykonania zabiegu: pogodny, słoneczny dzień z temp. > 10 stopni C.
 • Alternatywą dla wyżej wymienionych rozwiązań może być glinka kaolinowa stosowana w dawce 30 kg/ha przy dużej ilości cieczy roboczej. Należy ją stosować kilka dni po wybudzeniu się osobników dorosłych. Glinkę kaolinową z dużym powodzeniem można stosować w dalszej części sezonu wegetacyjnego, ponieważ nie jest to produkt fitotoksyczny, a dodatkowo w okresach wysokich temperatur chroni owoce przed oparzeniami. Glinka działa na dwóch płaszczyznach: częściowo unieruchamia osobniki dorosłe oraz wpływa na niestabilność jaj złożonych na pędach pokrytych białym nalotem tego produktu. Wadą tego rozwiązania jest łatwa zmywalność preparatu, stąd zabiegi (szczególnie wiosną) trzeba wykonywać z dużą częstotliwością.


W czasie całego sezonu będziemy monitorować stan zagrożenia ze strony miodówki gruszowej plamistej o czym będziemy informować w Komunikatach.

Zdjęcia 1-4 – Szymon Jabłoński

Szymon Jabłoński, Bayer

 
 
 

Polub nas na Facebooku

 

Dodaj komentarz

Najnowsze informacje

Stabilizacja po rosyjskim embargo, nowe możliwości eksportu

Nowe przepisy mają ułatwić zatrudnianie cudzoziemców

Początek sezonu malinowego
Kończą się dostawy truskawek z gł...

Szacowanie strat spowodowanych przymrozkami będzie łatwiejsze

Komunikat jagodowy z dnia 12 kwietnia 2017 roku
Nowa rejestracja - LUNA EXPERIE...

U progu sezonu – praca w rolnictwie
Pod takim tytułem odbyła się dziś...

Komunikat sadowniczy z dnia 14 marca 2017 roku
Najgroźniejszą i najtrudniejszą d...

Spółdzielnie rolników – rząd przyjął projekt ustawy

Pieniądze na wdrażanie innowacji w sektorze rolnym
„Współpraca” to działanie w ramac...

Truskawki, maliny i porzeczki pod lupą naukowców
Truskawki, maliny i czarna porzec...

Dodatkowe limity na wycofanie jabłek
Komisja Europejska poinformowała ...

Uwaga na podrabiane pestycydy!
Chodź dopiero połowa lutego wielu...

Jest ryzyko, jest polisa
Od kwietnia firmy ubezpieczeniowe...

Będą nowe zasady szacowanie szkód w sadach
Wiceminister rolnictwa Jacek Bogu...

Można zaciagać kredyty na preferencyjnych warunkch
ARiMR przyznała współpracującym b...

Katalog gospodarstw i firm

SZKÓŁKA TRUSKAWEK E.K Konarzewscy
Kwalifikowana SZKÓŁKA TRUSKAWEK E.K Konarzewscy oferuje SADZONKI TRUSKAWEK różnych odmian. W naszej ofercie znajdziecie Państwo takie odmiany jak: HONEOYE, ELSANTA, SENGA-SENGANA, DUKAT, POLKA i inne... Nasze sadzonki pochodzą z plantacji matecznych i są...
Szczegóły firmy
Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy SA
Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy SA
Szczegóły firmy

Nawigacja

Nasza społeczność