Ta strona używa mechanizmu ciasteczek (cookie). Więcej informacji znajdziesz w polityce cookies. OK, rozumiem
Komunikat sadowniczy z dnia 21 kwietnia 2016

Zachęcamy do czytania kolejnego komunikatu sadowniczego przygotowanego przez specjalistów z firmy Bayer

 

JABŁONIE

 • Jesteśmy już w najważniejszym, a zarazem najtrudniejszym etapie ochrony jabłoni przed parchem. W tym czasie zwykle dochodzi do najsilniejszych infekcji i najbardziej „niebezpiecznych”. Zalecam regularne zabiegi zapobiegawcze, nawet co 4-6 dni.

 • W okresie przedkwitnieniowym duża grupa sadowników stosuje głównie ditianon. Zaleca się jednak rotację środków, również tych zaliczanych do powierzchniowych. W okresie przedkwitnieniowym można zastosować również preparaty zawierające kaptan oraz ditiokarbaminiany np. ANTRACOL 70 WG, zawierający jony cynku.  

 • W czasie panujących aktualnie chłodniejszych dni i nocy myślę, że warto stosować dodatkowo nawozy cynkowo-borowe. Będzie korzystniejszym rozwiązaniem dodanie tych nawozów do zabiegów zabezpieczających przed parchem jabłoni, aniżeli dodawanie nawozów zawierających azot.

 • Na odmianach podatnych na mączniaka należy wykonać lustrację na obecność objawów mączniaka jabłoni. W fazie różowego pąka można zastosować preparaty siarkowe lub typowe preparaty chemiczne zwalczające mączniaka jabłoni (np. zawierające bupirymat). Zwracam uwagę, że porażone pędy i bielejące się rozety najlepiej jest wycinać, ograniczając w ten sposób źródło infekcji. W okresie przedwitnieniowym można również sięgać po preparaty strobilurynowe, które zabezpieczają również przed parchem jabłoni. Do dyspozycji są środki wieloskładnikowe (np. FLINT PLUS), które stanowią gotową mieszaninę strobiluryny i substancji o działaniu powierzchniowym. Można również stosować środki strobilurynowe jednoskładnikowe (np. ZATO), do których zaleca się dodawanie środka powierzchniowego (np. ANTRACOL-u lub zawierające captan).

 • Od fazy różowego pąka należy zacząć monitorować owocnice jabłkową. W tym celu, na nasłonecznionej części drzewa należy rozwiesić białe tablice lepowe. Próg szkodliwości dla owocnicy jabłkowej wynosi 20 odłowionych dorosłych błonkówek do czasu zakończenia kwitnienia drzew.

 • W niektórych rejonach Polski w ostatnich dniach pokazały się już pierwsze gąsienice zwójkówek liściowych. Jeśli pojawi się ich większa ilość, to należy rozważyć ich zwalczanie jeszcze przed kwitnieniem. CALYPSO 480 SC stosowane przeciwko mszycom
  w zupełności poradzi sobie z małymi gąsienicami w stadium L1-L3.

 • Sadownicy, którzy w ostatnich latach mają problemy z toczykiem gruszowiaczkiem, jeszcze przed kwitnieniem w uzasadnionych przypadkach powinni rozważyć jego zwalczanie. Od fazy różowego pąka następują ich pierwsze loty i trwają do końca kwitnienia. Monitoring toczyka wygodnie jest wykonywać w oparciu o pułapki feromonowe, które dostępne są w Polsce.

 • Pierwsze odmiany jabłoni wchodzą w okres kwitnienia. Należy rozważnie używać środków ochrony roślin zaliczanych do owadobójczych. Zaleca się, by w czasie kwitnienia drzew nie stosować zarówno preparatów owadobójczych, jak i roztoczobójczych. Proszę zawsze zwracać uwagę na prewencję, która podawana jest zwykle w etykiecie środka oraz w programach ochrony roślin.

 • W okresie przedkwitnieniowym powinno się wykonać nawożenie doglebowe azotem (saletra wapniowa, saletra amonowa). Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie dawek dzielonych, dlatego też na ten moment powinno się wysiać ok. 30% całkowitej dawki azotu jaka jest przeznaczona na sezon wegetacyjny.
  Na glebach lekko zakwaszonych oraz wapnowanych nie zaleca się stosowanie mocznika!

CZEREŚNIE

 • Większość odmian czereśni już kwitnie. To ważny moment ochrony przed moniliozą. Niektóre odmiany czereśni podatne są na gnicie owoców. W czasie kwitnienia należy zastosować jeden z preparatów zarejestrowanych do ochrony czereśni. W tym celu polecam stosowanie środka LUNA EXPERIENCE w dawce 0,6 l/ha. Najkorzystniej jest stosowanie go w temperaturze powyżej 11-12°C. Preparat Luna Experience stosować raz w sezonie, najlepiej w czasie pełni kwitnienia.

WIŚNIE

 • W cieplejszych regionach Polski wiśnie znajdują się już w fazie białego pąka. Dla wiśni bardzo niebezpieczna jest brunatna zgnilizna drzew pestkowych, wywoływana przez grzyba Monilia laxa. Do ochrony polecam sprawdzony HORIZON 250 EW w dawce 0,75 L/ha. Przypominam, iż fungicydy należące do IBE zaleca się stosować w temperaturze powyżej 12°C. W tym samym czasie, alternatywnym rozwiązaniem w ochronie wiśni jest zastosowanie w dawce 0,6 l/ha środka LUNA EXPERIENCE. W sezonach wegetacyjnych sprzyjających występowaniu brunatnej zgnilizny drzew pestkowych, straty spowodowane zamieraniem kwiatów wiśni oraz samych pędów mogą być bardzo duże. Choroba ta jest szczególnie niebezpieczna dla nowych nasadzeń oraz młodych kwater.

ŚLIWY

 • Podobnie jak w przypadku jabłoni, zalecam rozwieszanie pułapek lepowych do odłowu owocnic. Obserwuję już pierwsze odłowione osobniki owocnicy żółtorogiej i jasnej. Tylko poprzez rozwieszanie białych tablic lepowych dowiemy się, czy szkodniki te w tym roku powinny być zwalczane. Próg szkodliwości dla śliw wynosi 80 odłowionych błonkówek na 1 białą pułapkę lepową. Na koniec kwitnienia, jeśli zachodzi konieczność zwalczania owocnic i mszyc wskazane jest zastosowanie jednego z zarejestrowanych środków np. CALYPSO 480 SC.

 • Poniżej przedstawiam aktualny rozwój jabłoni na południu Polski. Zdjęcia wykonane
  w dniu dzisiejszym (tj. 21-04-2016 r.) w Brzeznej.

 

 

 

Autor: Tomasz Gasparski, Bayer

 

Zdjęcia 1-8 – Tomasz Gasparski
(Fot.1 - Golden Delicious, Fot.2 - Szampion, Fot.3 - Gala, Fot.4 - Idared, Fot.5 -Jonagold, Fot.6 - Ligol, Fot.7 - Konferencja, Fot.8 - Łutówka)

 
 
 

Polub nas na Facebooku

 

Dodaj komentarz

Najnowsze informacje

 Zdrowe jabłka z każdej chłodni
Polskie sadownictwo to nie tylko ...

Pomoc dla rolników, tórzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywioło...

Rozpoczęła się wypłata zaliczek na poczet płatności bezpośrednic...

UOKiK bada sprawę zaniżania cen jabłek
- Mieliśmy sygnały, że coś dzieje...

Jabłek nie zabraknie, ale będą droższe niż w ubiegłym sezonie

Stabilizacja po rosyjskim embargo, nowe możliwości eksportu

Nowe przepisy mają ułatwić zatrudnianie cudzoziemców

Początek sezonu malinowego
Kończą się dostawy truskawek z gł...

Szacowanie strat spowodowanych przymrozkami będzie łatwiejsze

Komunikat jagodowy z dnia 12 kwietnia 2017 roku
Nowa rejestracja - LUNA EXPERIE...

U progu sezonu – praca w rolnictwie
Pod takim tytułem odbyła się dziś...

Komunikat sadowniczy z dnia 14 marca 2017 roku
Najgroźniejszą i najtrudniejszą d...

Spółdzielnie rolników – rząd przyjął projekt ustawy

Pieniądze na wdrażanie innowacji w sektorze rolnym
„Współpraca” to działanie w ramac...

Truskawki, maliny i porzeczki pod lupą naukowców
Truskawki, maliny i czarna porzec...

Katalog gospodarstw i firm

SZKÓŁKA TRUSKAWEK E.K Konarzewscy
Kwalifikowana SZKÓŁKA TRUSKAWEK E.K Konarzewscy oferuje SADZONKI TRUSKAWEK różnych odmian. W naszej ofercie znajdziecie Państwo takie odmiany jak: HONEOYE, ELSANTA, SENGA-SENGANA, DUKAT, POLKA i inne... Nasze sadzonki pochodzą z plantacji matecznych i są...
Szczegóły firmy
Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy SA
Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy SA
Szczegóły firmy