Ta strona używa mechanizmu ciasteczek (cookie). Więcej informacji znajdziesz w polityce cookies. OK, rozumiem

JABŁONIE: 
Wchodzimy w najważniejszy i zarazem najtrudniejszy etap ochrony jabłoni przed parchem. Właśnie po między fazami „zielonego pąka, różowego pąka a fazą kwitnienia bardzo często dochodzi do najsilniejszych infekcji. Zalecam regularne zabiegi zapobiegawcze, a jeśli zachodzi uzasadniona konieczność, ze skróconymi odstępami między zabiegami (nawet co 4-5 dni, w zależności od pogody i przyrostów liści).

W okresie przedkwitnieniowym można zastosować ditiokarbaminiany np. ANTRACOL 70 WG, który w swoim składzie zawiera jony cynku, tak potrzebne roślinom właśnie w warunkach stresu roślin. Stres może być spowodowany choćby niskimi temperaturami, czy też dużymi różnicami między temperaturami panującymi w dzień i w nocy. Można również sięgać po preparaty zawierające ditianon lub kaptan, dodając do nich nawóz cynkowy.

W kilku regionach Polski wystąpiły warunki do silnych infekcji parchowych. Proszę kontrolować ilość opadów między zabiegami. Przyjmuje się, że preparaty zapobiegawcze wytrzymują zwykle opad ok. 25 mm, a w przypadku opadu intensywnego, burzowego 15-20 mm. Należy to brać jednak na własne wyczucie.

Pierwsze odmiany jabłoni wchodzą w okres kwitnienia. Należy rozważnie używać preparatów, zwłaszcza roztoczobójczych i owadobójczych.

 

Fot.1 'Rubin' – Brzezna 27/04/2015.

 

 

Na odmianach podatnych na mączniaka należy wykonać lustrację na obecność objawów mączniaka jabłoni. W fazie różowego pąka można zastosować preparaty siarkowe lub typowe preparaty chemiczne na mączniaka jabłoni (np. zawierające bupirymat). Zwracam uwagę, że porażone pędy i bielejące się rozety najlepiej jest wycinać, ograniczając w ten sposób źródło infekcji.

 

Fot.2 i 3 Mączniak jabłoni na pędzie ubiegłorocznym i tegorocznej rozecie liściowej.

 

 

 

Zwracam uwagę na fakt, iż przędziorki rozpoczynają masowy wylęg. Osoby, które do tej pory nie stosowały zarówno olei parafinowych, jak również preparatów roztoczobójczych, a obserwują w swoich sadach czerwone skupiska jaj (fot.4) powinny jak najszybciej zastosować jeden z zarejestrowanych preparatów przędziorkobójczych, polecanych w fazie wylęgania larw. Uwaga – niektóre preparaty i grupy preparatów można stosować wyłącznie 1 raz w sezonie.

 

Fot.4  Skupiska jaj przędziorka owocowca.

 

 

Od fazy różowego pąka należy zacząć monitorować owocnice jabłkową. W tym celu, na nasłonecznionej części drzewa należy rozwiesić białe tablice lepowe. Próg szkodliwości dla owocnicy jabłkowej wynosi 20 odłowionych dorosłych błonkówek do czasu zakończenia kwitnienia drzew.

 

Fot.5 Tablica lepowa do odłowu owocnic.

 

 

 

W ostatnich dniach pokazały się już pierwsze gąsienice zwójkówek liściowych. W miniony piątek zaobserwowałem je w okolicach Warki. Są bardzo małe i póki co nielicznie występujące. Jeśli pojawi się ich większa ilość, to należy rozważyć ich zwalczanie jeszcze przed kwitnieniem. CALYPSO 480 SCstosowane przeciwko mszycom w zupełności poradzi sobie z małymi gąsienicami, takimi jak na załączonym zdjęciu.

 

Fot.6 Młoda gąsienica zwójkówki liściowej.

 

Sadownicy, którzy w ostatnich latach mają problemy z toczykiem, jeszcze przed kwitnieniem powinni rozważyć jego zwalczanie. Od fazy różowego pąka następują pierwsze loty. Trwają do końca kwitnienia.

 

Fot.7 Ubiegłoroczne objawy występowania toczyka gruszowiaczka.

 

 

Jesteśmy już w okresie bezpośrednio przedkwitnieniowym. Należy zacząć dostarczać roślinom niezbędnych składników. Może to być np. mocznik podawany dolistnie (5 kg) lub nawozy dolistne wieloskładnikowe.

 

 

CZEREŚNIE: 
Większość odmian czereśni już kwitnie. To ważny moment ochrony przed moniliozą. Niektóre odmiany czereśni podatne są na gnicie owoców. W czasie kwitnienia należy zastosować jeden z preparatów zarejestrowanych do ochrony czereśni.

 

Fot.8 Gnijące owoce czereśni to brak zabezpieczenia kwiatów w czasie kwitnienia.

 

 

 

WIŚNIE: 
Wiśnie wchodzą w etap początku kwitnienia. Dla wiśni bardzo niebezpieczna jest brunatna zgnilizna drzew pestkowych, wywoływana przez grzyba Monilia laxa. Podstawowy okres ochronny przed tą chorobą to czas kwitnienia. Do ochrony polecam sprawdzony HORIZON 250 EW w dawce 0,75 L/ha. Przypominam, iż fungicydy należące do IBE należy stosować w temperaturze powyżej 12°C.

 

Fot.9 Brunatna zgnilizna drzew pestkowych- porażone pędy wiśni.

 

 

 

ŚLIWY: 
Podobnie jak w przypadku jabłoni, zalecam rozwieszanie pułapek lepowych do odłowu owocnic. Tylko w ten sposób dowiemy się, czy szkodnik w tym roku musi być zwalczany. Próg szkodliwości dla śliw wynosi 80 odłowionych błonkówek na 1 białą pułapkę lepową.

 

 

PSZCZOŁY: 
Proszę uważać na pszczoły. W czasie oblotu pszczół należy unikać zabiegów środkami ochrony roślin. Zabiegi, w miarę możliwości, powinno się wykonywać po oblocie pszczół. Tą zasadę bezwzględnie należy stosować podczas zabiegów owadobójczych i roztoczobójczych. Proszę zwracać uwagę na karencję.

 

Fot.10 APEL – zadbaj o pszczoły !!!

 

 

 

 

Tomasz Gasparski – Bayer CropScience

13-05-2015 admin
 
 
 

Polub nas na Facebooku

 

Dodaj komentarz

Najnowsze informacje

 Zdrowe jabłka z każdej chłodni
Polskie sadownictwo to nie tylko ...

Pomoc dla rolników, tórzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywioło...

Rozpoczęła się wypłata zaliczek na poczet płatności bezpośrednic...

UOKiK bada sprawę zaniżania cen jabłek
- Mieliśmy sygnały, że coś dzieje...

Jabłek nie zabraknie, ale będą droższe niż w ubiegłym sezonie

Stabilizacja po rosyjskim embargo, nowe możliwości eksportu

Nowe przepisy mają ułatwić zatrudnianie cudzoziemców

Początek sezonu malinowego
Kończą się dostawy truskawek z gł...

Szacowanie strat spowodowanych przymrozkami będzie łatwiejsze

Komunikat jagodowy z dnia 12 kwietnia 2017 roku
Nowa rejestracja - LUNA EXPERIE...

U progu sezonu – praca w rolnictwie
Pod takim tytułem odbyła się dziś...

Komunikat sadowniczy z dnia 14 marca 2017 roku
Najgroźniejszą i najtrudniejszą d...

Spółdzielnie rolników – rząd przyjął projekt ustawy

Pieniądze na wdrażanie innowacji w sektorze rolnym
„Współpraca” to działanie w ramac...

Truskawki, maliny i porzeczki pod lupą naukowców
Truskawki, maliny i czarna porzec...

Katalog gospodarstw i firm

SZKÓŁKA TRUSKAWEK E.K Konarzewscy
Kwalifikowana SZKÓŁKA TRUSKAWEK E.K Konarzewscy oferuje SADZONKI TRUSKAWEK różnych odmian. W naszej ofercie znajdziecie Państwo takie odmiany jak: HONEOYE, ELSANTA, SENGA-SENGANA, DUKAT, POLKA i inne... Nasze sadzonki pochodzą z plantacji matecznych i są...
Szczegóły firmy
Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy SA
Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy SA
Szczegóły firmy