Ta strona używa mechanizmu ciasteczek (cookie). Więcej informacji znajdziesz w polityce cookies. OK, rozumiem
Komunikat sadowniczy z dnia 30 maja 2016

W dalszym ciągu należy zabezpieczać sady przed parchem jabłoni. Program zapobiegawczy jest najlepszą i najpewniejszą ochroną sadów. Nadal istnieje ryzyko infekcji pierwotnych. Szacuje się, że zdolnych do wysiewów jest od 15 do 25% zarodników workowych.

• W tym sezonie dużym zagrożeniem jest mączniak jabłoni (fot.1). Program ochrony powinien być oparty o środki z różnych grup chemicznych. Polecam sprawdzone rozwiązania oparte o takie grupy chemiczne jak: SDHI, strobiluryny i triazole. Jednocześnie przypominam, że nie wszystkie środki należące do strobiluryn są skuteczne w ochronie przed mączniakiem. FLINT PLUS 64 WG oraz ZATO 50 WG chronią skutecznie przed mączniakiem, a dodatkowo zabezpieczają przed parchem jabłoni. Również w program ochrony warto wkomponować środek LUNA EXPERIENCE 400 SC stosowany w dawce 0,75 l/ha. Charakteryzuje go wysoka skuteczność w ochronie przed mączniakiem oraz parchem jabłoni.

 

Fot. 1 – Mączniak jabłoni Fot. 2 – Owocówka jabłkóweczka

 

• Rozpoczyna się czas zwalczania szkodników. Ciepłe dni i noce sprzyjają rozwojowi wielu szkodników. Zalecam systematyczne lustracje poszczególnych kwater/odmian oraz rozwieszanie pułapek feromonowych, które należy sprawdzać dwa-trzy razy w tygodniu.

 

• Od ubiegłego tygodnia trwają regularne loty owocówki jabłkóweczki (fot.2). Zalecany zabieg na czas intensywnych lotów oraz wylęgania się larw w większości rejonów sadowniczych przypada na koniec tego tygodnia. Istnieje kilka rozwiązań zwalczających tego szkodnika. Można zastosować środki do zwalczania wyłącznie tego szkodnika (na motyle), lub zastosować środki bardziej wszechstronne jak np. CALYPSO 480 SC, zwalczający również mszyce.

 

• Aktualnie w sadach można stwierdzić kilka gatunków mszyc. Wyjątkowo dużo jest mszycy jabłoniowej (fot.3) oraz jabłoniowo-babkowej. Więcej niż zwykle jest również mszycy jabłoniowo-szczawiowej (fot.4). Do zabiegu zwalczającego można zastosować CALYPSO 480 SC lub MOVENTO 100 SC. Jeśli dominuje mszyca jabłoniowa, wówczas CALYPSO 480 SC będzie wystarczającym rozwiązaniem. Jeśli natomiast dominuje mszyca jabłoniowo-babkowa, wówczas wskazane będzie zastosować MOVENTO 100 SC.

 

Fot. 3 – Mszyca jabłoniowa Fot. 4 – Mszyca jabłoniowo-szczawiowa

 

• W sadach zaczyna pojawiać się bawełnica korówka. W zagrożonych kwaterach należy rozważyć zabieg zwalczający, który powinno się wykonać w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Dobrym rozwiązaniem może być zastosowanie MOVENTO 100 SC w pełnej dawce tj. 2,25 l/ha. Zabieg należy wykonać najlepiej w warunkach wysokiej wilgotności powietrza oraz w zakresie temperatur 12-20oC. Jest to środek wolnodziałający. Substancja aktywna potrzebuje kilka dni na to żeby się „rozejść” po roślinie. Najodpowiedniejszym czasem na wykonanie zabiegu jest ciepła noc lub początek dnia. Proszę unikać wykonywania zabiegu przy wysokich temperaturach, gdyż spirotetramat jest substancją o działaniu układowym i wymaga czasu na wniknięcie do tkanki roślinnej. Innymi sytuacjami niekorzystnymi, obniżającymi skuteczność MOVENTO 100 SC są warunki suszy oraz czas stosowania i działania regulatorów wzrostu (ograniczających wzrost jabłoni).

 

Fot. 5 – Toczyk gruszowiaczek Fot. 6 – Żerowiska gąsienic toczyka

 

• Trwają loty toczyka gruszowiaczka (fot.5). W zagrożonych regionach powinno się wykonać zabiegi zwalczające oparte o środki z kilku grup chemicznych jak np. chloronikotynyle (Calypso 480 SC), acylomocznikowe i oksodiazyny. Gąsienice toczyka w późniejszym czasie minują liście (fot.6), a uszkodzone liście przedwcześnie opadają.

 

• Proszę pamiętać o odpowiednim dokarmianiu roślin. Warto do każdego zabiegu dodawać stosowne nawozy zawierające azot, fosfor, potas i magnez.

 

• Dla wielu odmian mamy kolejny czas na stosowanie przerzedzaczy. Warto pomyśleć
o benzyloadeninie, żeby „nie bawić” się później w przerzedzanie ręczne.

 

 

 

Grusze

 

 

• W sadach gruszowych osobniki dorosłe miodówki gruszowej plamistej masowo składają jaja (fot.7). W przyszłym tygodniu należy rozważyć zabieg zwalczający. Stosując MOVENTO 100 SC zabezpieczymy grusze przed miodówkami (wysoka skuteczność w zwalczaniu larw), mszycami i pryszczarkami (fot.8). Zabieg należy wykonać na początku wylegania się pierwszych larw miodówek. Nie wymagane jest dodawania zwilżacza.

 

• Kontynuacja ochrony fungicydowej grusz przed parchem gruszy.
W zależności od sytuacji w danym regionie można stosować albo środki o działaniu powierzchniowym, zawierające np. substancję aktywną kaptan, lub zastosować środek LUNA EXPERIENCE 400 SC w dawce 0,75 l/ha, który stosuje się raz w sezonie. Luna Experience poza etykietowo chroni również przed rdzą gruszy. Zmieszanie środka Movento 100 SC ze środkiem LUNA EXPERIENCE 400 SC daje wysoką skuteczność w ochronie przed wspomnianymi szkodnikami oraz chorobami.

 

Fot. 7 – Widoczne jaja miodówki Fot. 8 – Przyszczarek – uszkodzony liść

 

 

Czereśnie

 

 

• Należy rozwiesić pułapki do monitoringu nasionnicy trześniówki. Żółte pułapki lepowe należy rozwieszać na średnio i późno dojrzewających odmianach czereśni i kontrolować co kilka dni. Zabieg zwalczający należy wykonać po kilku dniach regularnego lotu much nasionnicy. Do ochrony można wykorzystać MOVENTO 100 SC oraz CALYPSO 480 SC.

 

• Trwa intensywny rozwój mszyc (fot.10). Zabieg zwalczający powinien być wykonany na początku tworzenia się kolonii mszyc. Do zabiegu można stosować środki należące do chloronikotynili (Calypso 480 SC) lub kwasów tetronowych (Movento 100 SC).

 

 

Śliwy

 

 

• Podobnie jak u czereśni trwa intensywny rozwój mszyc. Zabieg zwalczający może być wykonany jednym z preparatów: DECIS MEGA 50 EW (pyretroid, temperatura do 20oC), CALYPSO 480 SC (polecany w integrowanej produkcji, zwalcza również owocówkę śliwkóweczkę) oraz MOVENTO 100 SC (polecany w integrowanej produkcji, ogranicza również przędziorki i pordzewiacze). Jeśli zabiegi wykonywane są w dzień przy stosunkowo niskiej wilgotności powietrza, wówczas należy stosować większą ilość wody na 1 ha – najlepiej stosując 750 l/ha.

 

• Od kilkunastu dni trwają regularne loty owocówki śliwkóweczki. Najkorzystniejsze rozwiązanie w zwalczaniu tego szkodnika w tym momencie to zastosowanie CALYPSO 480 SC.

 

Fot. 9 – Owocówka śliwkóweczka Fot. 10 – Mszyca wiśniowa

 

Zdjęcia 1-10 – Tomasz Gasparski

 

 

 

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj zalecanych środków bezpieczeństwa.

 

 
 
 

Polub nas na Facebooku

 

Dodaj komentarz

Najnowsze informacje

 Zdrowe jabłka z każdej chłodni
Polskie sadownictwo to nie tylko ...

Pomoc dla rolników, tórzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywioło...

Rozpoczęła się wypłata zaliczek na poczet płatności bezpośrednic...

UOKiK bada sprawę zaniżania cen jabłek
- Mieliśmy sygnały, że coś dzieje...

Jabłek nie zabraknie, ale będą droższe niż w ubiegłym sezonie

Stabilizacja po rosyjskim embargo, nowe możliwości eksportu

Nowe przepisy mają ułatwić zatrudnianie cudzoziemców

Początek sezonu malinowego
Kończą się dostawy truskawek z gł...

Szacowanie strat spowodowanych przymrozkami będzie łatwiejsze

Komunikat jagodowy z dnia 12 kwietnia 2017 roku
Nowa rejestracja - LUNA EXPERIE...

U progu sezonu – praca w rolnictwie
Pod takim tytułem odbyła się dziś...

Komunikat sadowniczy z dnia 14 marca 2017 roku
Najgroźniejszą i najtrudniejszą d...

Spółdzielnie rolników – rząd przyjął projekt ustawy

Pieniądze na wdrażanie innowacji w sektorze rolnym
„Współpraca” to działanie w ramac...

Truskawki, maliny i porzeczki pod lupą naukowców
Truskawki, maliny i czarna porzec...

Katalog gospodarstw i firm

SZKÓŁKA TRUSKAWEK E.K Konarzewscy
Kwalifikowana SZKÓŁKA TRUSKAWEK E.K Konarzewscy oferuje SADZONKI TRUSKAWEK różnych odmian. W naszej ofercie znajdziecie Państwo takie odmiany jak: HONEOYE, ELSANTA, SENGA-SENGANA, DUKAT, POLKA i inne... Nasze sadzonki pochodzą z plantacji matecznych i są...
Szczegóły firmy
Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy SA
Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy SA
Szczegóły firmy