Ta strona używa mechanizmu ciasteczek (cookie). Więcej informacji znajdziesz w polityce cookies. OK, rozumiem
Komunikat sadowniczy z dnia 6 maja 2016

Przekazujemy kolejny komunikat sadowniczy przygotowany przez firmę Bayer. Zapraszamy do lektury.

 

Tomasz Gasparski, Bayer

 

JABŁONIE

 • W czasie pełni kwitnienia oraz opadania płatków, jabłonie należy chronić nie tylko przed samym parchem, ale również przed mączniakiem jabłoni oraz szarą pleśnią. Program zabezpieczania sadów należy dostosować do podatności odmian na wspomniane choroby, z uwzględnieniem strategii antyodpornościowych.

 • Ja ze swojej strony właśnie w tym terminie polecam środek LUNA EXPERIENCE 400 SC w dawce 0,75 l/ha. W mojej opinii to najbardziej korzystny czas na jego zastosowanie, gdyż zabezpiecza jabłonie przed wyżej wspomnianymi chorobami. Optymalny zakres temperatur dla preparatu Luna Experience to przedział 12-25°C. Środek ten można stosować wyłącznie 1 w sezonie, dlatego też już teraz powinno się podjąć decyzję, czy zastosować go w terminie okołokwitnieniowym, czy okresie przedzbiorczym. 

 • W przypadku zabezpieczania jabłoni wyłącznie przed parchem jabłoni i szarą pleśnią, na początku kwitnienia poszczególnych odmian w dawce 3 kg/ha można zastosować POMARSOL FORTE 80 WG.

 • Na wielu kwaterach obserwuję bardzo dużą presję ze strony mączniaka jabłoni. Zalecam kontynuację programu zabezpieczającego w oparciu o środki z grupy SDHI np. LUNA EXPERIENCE 400 SC oraz z grupy strobiluryn np. ZATO 50 WG z dodatkiem ś.o.r o działaniu powierzchniowym względem parcha jabłoni lub FLINT PLUS 64 WG. LUNA EXPERIENCE 400 SC nie powinna być stosowana częściej niż 1x w sezonie, a strobiluryny (Zato, Flint Plus) nie częściej niż 2-3 razy w sezonie.

 • Proszę w dalszym ciągu monitorować owocnice jabłkową. Wyłącznie białe tablice lepowe dają możliwość upewnienia się, czy zwalczanie owocnic w okresie opadania płatków kwiatowych jest konieczne. Jeśli zostanie przekroczony próg szkodliwości, to zastosowanie środka CALYPSO 480 SC zabezpieczy zawiązki przed uszkodzeniem przez owocnice.

GRUSZE

 • W sadach gruszowych zaobserwowałem pierwsze larwy miodówek. Jak na razie, w większości sadów presja ze strony tego szkodnika jest stosunkowo niewielka. Jednakże, nawet przy niewielkiej presji zalecam zwalczanie larw miodówek środkami o selektywnym działaniu względem pożytecznych owadów. W tym celu można zastosować środki powierzchniowe (np. Siltac EC w dawce 0,2% lub inne), które działają mechanicznie lub fizycznie. Przy niewielkiej obecności miodówek, innym rozwiązaniem może być zastosowanie środka zawierającego diflubenzuron łącznie ze zwilżaczem.

 • Z uwagi na przebieg pogody, należy kontynuować ochronę przeciwko parchowi gruszy. W zależności od sytuacji w danym regionie można stosować albo środki o działaniu powierzchniowym, zawierające np. substancję aktywną kaptan, lub zastosować środek LUNA EXPERIENCE 400 SC w dawce 0,75 l/ha, który stosuje się raz w sezonie.

WIŚNIE

 • Pełnia kwitnienia wiśni to odpowiedni moment na ochronę przeciwko brunatnej zgniliźnie drzew pestkowych. Na rynku dostępnych jest wiele środków, ale nie wszystkie charakteryzują się wszechstronnością. LUNA EXPERIENCE 400 SC zastosowana w dawce 0,6 l/ha chroni wiśnie przed brunatną zgnilizną drzew pestkowych oraz zabezpiecza (także na bardzo wysokim poziomie) przed drobną plamistością liści drzew pestkowych.

 • W fazie opadania płatków, odmiany podatne na raka bakteryjnego (np. Wanda, Nefris) powinno się zabezpieczyć środkami miedziowymi zarejestrowanymi do zastosowania w wiśniach.

   

 

 

CZEREŚNIE

 • Kończy się już kwitnienie czereśni. W tym sezonie warunki pogodowe sprzyjały rozwojowi brunatnej zgnilizny. Jest to niebezpieczna choroba, zwłaszcza dla odmian podatnych, która w dużym stopniu może porażać owoce. Myślę, że warto zabezpieczyć czereśnie środkiem o wysokiej skuteczności. Dlatego też polecam preparat LUNA EXPERIENCE 400 SC w dawce 0,6 l/ha.

 • Po kwitnieniu proszę zwrócić uwagę na występowanie mszyc. Jeśli zaobserwowane będą pierwsze ich kolonie, konieczne będzie skuteczne zwalczanie. Stosując CALYPSO 480 SC przeciwko mszycom, również zabezpieczymy sad przed ewentualnie występującym kwieciakiem pestkowcem.

ŚLIWY

 • W sadach śliwowych należy regularnie przeprowadzać monitoring na obecność przędziorków i pordzewiaczy. W wyniku żerowania tych szkodników liście szarzeją, przy dużej ilości szkodników żółkną, brązowieją, a nawet zasychają. Przypominam, że drzewa zasiedlone przez przędziorki pozbawione mogą być asymilatów, co konsekwencji może doprowadzić do słabszego kwitnienia i gorszego owocowania w roku następnym. Próg szkodliwości dla przędziorków wynosi średnio 3 formy ruchome na 1 liściu.

 • Jeżeli przędziorki i pordzewiacze stanowią zagrożenie, wówczas wskazane jest zastosowanie środka ENVIDOR 240 SC. Proszę pamiętać o rotacji preparatów/grup chemicznych. Envidor stosować można maksymalnie raz w sezonie.

 • Po kwitnieniu śliw należy wykonać lustrację na obecność mszyc. Ich zwalczanie jest konieczne, gdyż mszyce są wektorami chorób wirusowych. Zwalczanie mszyc zapobiega występowaniu szarki śliw. Dlatego też, po zauważeniu pierwszych kolonii mszyc zaleca się wykonanie zabiegu zwalczającego. Mszyce można zwalczyć przy pomocy środków o działaniu układowym, stosując np. CALYPSO 480 SC w dawce 0,1 l/ha. Środek ten można stosować w integrowanej produkcji.

 • W tym samym czasie na śliwach można zwalczać owocnice. Zabieg jest konieczny jeśli na białych tablicach lepowych w czasie kwitnienia śliw odławiały się owocnice. Przy równoczesnym zwalczaniu mszyc i owocnic środek CALYPSO 480 SC powinien być zastosowany w dawce 0,15 l/ha.

 

 

 

 

 

Zdjęcia 1-4 Tomasz Gasparski<

 
 
 

Polub nas na Facebooku

 

Dodaj komentarz

Najnowsze informacje

 Zdrowe jabłka z każdej chłodni
Polskie sadownictwo to nie tylko ...

Pomoc dla rolników, tórzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywioło...

Rozpoczęła się wypłata zaliczek na poczet płatności bezpośrednic...

UOKiK bada sprawę zaniżania cen jabłek
- Mieliśmy sygnały, że coś dzieje...

Jabłek nie zabraknie, ale będą droższe niż w ubiegłym sezonie

Stabilizacja po rosyjskim embargo, nowe możliwości eksportu

Nowe przepisy mają ułatwić zatrudnianie cudzoziemców

Początek sezonu malinowego
Kończą się dostawy truskawek z gł...

Szacowanie strat spowodowanych przymrozkami będzie łatwiejsze

Komunikat jagodowy z dnia 12 kwietnia 2017 roku
Nowa rejestracja - LUNA EXPERIE...

U progu sezonu – praca w rolnictwie
Pod takim tytułem odbyła się dziś...

Komunikat sadowniczy z dnia 14 marca 2017 roku
Najgroźniejszą i najtrudniejszą d...

Spółdzielnie rolników – rząd przyjął projekt ustawy

Pieniądze na wdrażanie innowacji w sektorze rolnym
„Współpraca” to działanie w ramac...

Truskawki, maliny i porzeczki pod lupą naukowców
Truskawki, maliny i czarna porzec...

Katalog gospodarstw i firm

SZKÓŁKA TRUSKAWEK E.K Konarzewscy
Kwalifikowana SZKÓŁKA TRUSKAWEK E.K Konarzewscy oferuje SADZONKI TRUSKAWEK różnych odmian. W naszej ofercie znajdziecie Państwo takie odmiany jak: HONEOYE, ELSANTA, SENGA-SENGANA, DUKAT, POLKA i inne... Nasze sadzonki pochodzą z plantacji matecznych i są...
Szczegóły firmy
Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy SA
Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy SA
Szczegóły firmy