Ta strona używa mechanizmu ciasteczek (cookie). Więcej informacji znajdziesz w polityce cookies. OK, rozumiem

Wyciągów z glonów morskich i wodorostów wykorzystywane w rolnictwie

Korzystne działanie wyciągów z glonów morskich i wodorostów znane było od wieków. Dlatego wykorzystuje się je w rolnictwie, sadownictwie i ogrodnictwie. Z obserwacji naukowców, ale też rolników wynika, że stosowanie biostymulatorów, np. z serii bio-algeen  korzystnie wpływa na rozwój roślin uprawnych. Po ich zastosowaniu rośliny mają lepiej rozbudowany system korzeniowy, co zwiększa ich odporność na niekorzystne warunki uprawy, niedostatek wody, skoki temperatury czy porażenia przez choroby. Ponadto rośliny lepiej rosną co z kolei przekłada się na większą wydajność i jakość plonów.

Zadbajmy o właściwą wielkość jabłek w 2015 r.

Jabłka dobrej jakości ? – smaczne, zdrowe, odpowiednio wybarwione i wyrośnięte (nie za duże i nie za małe), no i bez… „niespodzianek w środku”. Pomijając pozostałe aspekty (choć przynajmniej równie ważne), chciałbym się skupić na temacie odpowiedniej wielkości owoców.

Ciągle napotykamy nowe wyzwania i ciągle się uczymy – praca w sadownictwie ma taki urok. Nie wszyscy w tych samych warunkach mają takie same osiągnięcia – jest to oczywiste i naturalne. Lata doświadczeń wpływają na pewne schematy, które powielamy w następnych sezonach.

Koniec z mączniakiem w sadzie

Sprawca mączniaka jabłoni, grzyb P. leucotricha, zimuje w postaci grzybni, zarówno na pąkach liściowych, jak i kwiatowych, pomiędzy łuskami i zawiązkami. Silne mrozy i temperatura poniżej −25°C niszczą zakażone pąki wraz z grzybnią. Jednak ciepła jesień, a także łagodna zima i ciepłe przedwiośnie, a takie warunki pogodowe mają miejsce − predysponują do nasilenia choroby.

Pierwsze zabiegi w sadzie

Drzewa są najbardziej podatne na infekcje patogenami wywołującymi choroby kory i drewna wczesną wiosną, po cięciu sadów oraz jesienią po zbiorach owoców i w trakcie opadania liści. Należy pamiętać, że świeże rany są najbardziej wrażliwe na zakażenie. W trakcie sezonu, w wyższej temperaturze powietrza świeże rany szybko się goją, a ich podatność na infekcje trwa przez około od 1 do 2 tygodni. Gdy jest chłodno proces gojenia jest znacznie wydłużony, tym samym tkanki dłużej podatne są na infekcje.

Nowe kompleksowe spojrzenie na odżywianie porzeczki czarnej

 

Od wielu lat Polska jest największym producentem owoców porzeczki czarnej na świecie. Według danych IBA – Międzynarodowego Stowarzyszenia Porzeczki Czarnej (ang. – International Blackcurrant Association) średnie zbiory owoców tego gatunku w naszym kraju kształtują się na poziomie około 100 tys. ton., co stanowi blisko 53% produkcji globalnej. Powierzchnia plantacji towarowych porzeczki czarnej w Polsce to około 27 tys. ha (szacunek KSPCP).

Pielęgnacja drzewek przed zimą

Czas pomiędzy zbiorem owoców a nastaniem mrozów nie jest dla drzew w sadzie okresem odpoczynku – oprócz tworzenia się nowych pąków kwiatowych (do samego kwitnienia będzie zachodził proces różnicowania) wykorzystywany jest na przygotowanie do spoczynku zimowego. Na kondycję drzew wpływa między innymi stan odżywienia, który zależny jest nie tylko od dostępności składników pokarmowych, ale również od terminu zbioru i ilości owoców, które drzewo musiało wykarmić. Im większe plonowanie tym większy wysiłek drzewa włożony w ich wyżywienie.

Sposoby ograniczania strat po gradobiciu w sadach

W ciągu ostatnich kilku sezonów w wielu regionach sadowniczych grad wyrządził olbrzymie zniszczenia zarówno w plonie, jak i w drzewostanie. Owoce pocięte przez gradziny szybko gniją, a przez uszkodzoną mechanicznie korę na drzewach (fot. 1) dochodzi do infekcji chorobami kory i drewna, ale również bakteryjnymi, takimi jak zaraza ogniowa lub rak bakteryjny.

Dokarmianie roślin sadowniczych po kwitnieniu

 

Pozwoliłem sobie kiedyś na wydzielenie trzech faz wpływających na jakość owoców i wielkość plonów, gdzie faza pierwsza to budowa potencjału polegająca na wytworzeniu dobrych pąków kwiatowych (trwa od końca czerwca poprzedniego roku aż do kwitnienia w roku bieżącym). Druga faza, której chcę poświęcić to opracowanie – to dalsze tworzenie potencjału w postaci młodych zawiązków – trwa od kwitnienia do drugiej połowy czerwca.

Lepsze zapylenie to wyższy plon

Plony obcopylnych gatunków roślin w dużej mierze zależą od warunków sprzyjających oblotowi owadów zapylających, szczególnie pszczół. Pszczoła miodna i inne owady zapylające poszukując pokarmu kierują się zapachem wydzielanym przez kwitnące rośliny. Wykorzystując silną reakcję pszczół na zapach można kierować je na uprawy wymagające lepszego zapylenia.  

Dokarmianie sadów przed kwitnieniem

O wielkości plonów i jakości owoców decyduje między innymi potencjał wynikający z jakości pąków kwiatowych. Proces ich różnicowania i formowania w przypadku drzew ziarnkowych zaczyna się w naszym klimacie pod koniec czerwca lub na początku lipca i trwa aż do kwitnienia.

Nowy rozdział w nawożeniu upraw rozpoczęty

Rok 2014 już od samego początku jest przełomowy dla producentów rolnych, z uwagi na fakt wprowadzenia obowiązku stosowania integrowanej ochrony roślin oraz z uwagi na nowe kierunki wytyczone przez Komisję Europejską, zgodnie z którymi należy redukować stosowanie nawożenia mineralnego, które przyczynia się do degradacji gleb i zanieczyszczenia środowiska naturalnego. W świetle tego, rolnicy powinni świadomie wybierać nawozy, które sprzyjają wzrostowi produktywności upraw poprzez redukcję wpływu szkodliwych dla roślin czynników biotycznych i abiotycznych.

Stanowisko pod plantację malin

Plantacje malin najlepiej zaplanować na terenach równinnych, ewentualnie o  łagodnych zboczach, na które można będzie wjechać ciągnikiem z maszynami. Nie należy uprawiać malin na podmokłych, zastoiskach mrozowych, ze względu na duże ryzyko wystąpienia przemarznięć i ewentualnych uszkodzeń poszczególnych roślin.

Jak przycinać drzewka owocowe?


Posiadacze działek i ogródków zdają sobie sprawę, że przycinka drzew owocowych jest konieczna. Tego zabiegu obawiają się najczęściej młodzi, mniej doświadczeni ogrodnicy. Jednak bez przycinek owocowanie nie będzie zadowalające. Warto wyjaśnić, dlaczego przycinamy drzewka?Wiśnie bez podkładek

Czy warto posadzić wiśnię na własnych korzeniach zamiast szczepioną na podkładce? Wiele ludzi zastanawia się czy to ma jakieś znaczenie, myślę że ten artykuł rozwieje wasze wątpliwości.

Jak przycinać drzewka owocowe?

Przycinka drzew owocowych to zadanie wręcz obowiązkowe w kalendarium ogrodniczych prac. Każdy rodzaj drzewa powinniśmy traktować indywidualnie, musimy przestrzegać terminów i różnorodnych metod przycinki drzew.

Zielony wosk dla rolnictwa - polwax

POLWAX oferuje specjalistyczny wosk zielony do zastosowań w rolnictwie i ogrodnictwie. Dzięki unikatowym właściwościom, skutecznie chroni on sadzonki przed wysychaniem. Może się też stać skutecznym środkiem w walce ze szkodnikami drzew.

Energetyzująca moc pomarańczy

Eksperci upominają, że pracownicy biurowi są jednymi z najczęstszych ofiar depresji, dlatego warto nie zaniedbywać żadnej okazji do poprawiania sobie nastroju podczas pracy biurowej. Jedną z małych przyjemności niewątpliwie może być łyk pysznego soku w słonecznym, rozgrzewającym kolorze. Naturalnie mętny sok z pomarańczy to esencja tropikalnego słońca.

Katalog gospodarstw i firm

SZKÓŁKA TRUSKAWEK E.K Konarzewscy
Kwalifikowana SZKÓŁKA TRUSKAWEK E.K Konarzewscy oferuje SADZONKI TRUSKAWEK różnych odmian. W naszej ofercie znajdziecie Państwo takie odmiany jak: HONEOYE, ELSANTA, SENGA-SENGANA, DUKAT, POLKA i inne... Nasze sadzonki pochodzą z plantacji matecznych i są...
Szczegóły firmy
Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy SA
Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy SA
Szczegóły firmy